Ostatní

Pixie

Tak mám doma nové rádio ;-). Nechal jsem se inspirovat Milanem OK1IF, a pořídil jsem si stavebnici TRX Pixie 4. V ceně necelých 7 USD, dostanete profi tišťák, všechny potřebné součástky a schéma zapojení.

Schema Pixie 4 - pro zvětšení klikni

Stavebnice přišla z Číny za necelé tři týdny. Tišťák je opravdu kvalitní, součástky v rozpisce dobře popsané, takže nemusíte nad ničím bádat a za chvíli je hotovo. Na stránkách OK1IF je popis úpravy na zvýšení zesílení. Jak jsem zjistil, velice záleží na impedanci a citlivosti připojených sluchátek. Úprava nebyla nutná při použití sluchátek Senheiser a Tesla ARF271. Protože Pixie nemá žádnou regulaci hlasitosti, zakoupil jsem sluchátka Logitech Dialog-220. Co se týká koncového tranzistoru Q2 - typ SS8050, při výstupním výkonu 300mW do vyladěné antény, s ním zatím nemám problém. A jak to chodí?

Neuvěřitelné, že? Pro lepší představu - ZDE je záznam z WEB SDR v Holandsku. Hlavní je ale ten neskutečný pocit při QSO na vlastnoručně sestavené zařízení se dvěma tranzistory. Jo, a když zrovna nevysíláte, nádherně na tom hraje Radio Romania International, a večer, od 19:00 UTC, jak příznačné - CHINA RADIO INTERNATIONAL v češtině.

Stav zemí JDCDXCC ke dni 24.2.2015 - 19 UTC = 9  (OK,SP,I,UR,OE,DL,G,HA,OM)

Plachtařské mistrovství regionů 2011

Na letišti v Jihlavě-Henčově začalo plachtařské mistrovství regionů. Stránky mistrovství jsou zde. Online tracking je zde. Větroně na příletu, a komunikaci s letištěm můžete slyšet na kmitočtu 123,500 MHz. Fotky z prvního soutěžního dne, stahujte v plné kvalitě (soubor 190MB) zde. Jestli se vám nechce stahovat, pár fotek si můžete prohlédnout zde.

15. SETKÁNÍ ZÁSEKA 2010

Na setkání jsem jel s tím, že kromě společenského života a burzy zkusím také trochu vysílat. Sbalil jsem rádio, teleskop, drátky na 30m pásmo... Po příjezdu a registraci jsem si zašel na jedno, abych uhasil žízeň. Mezitím se ale nad Zásekou objevily zlověstné mraky (viz fotky od OK2ZDL), a než jsem došel k chatce, začaly padat první kapky. Zalezl jsem tedy zpět do hospody (stejně byla vyhlášena večeře) a bylo mi jasné že z vysílání nic nebude. Pršet přestalo ve chvíli, když muzikanti ladili nástroje na večerní country, a to už se mi ven nechtělo. Společenský večírek se opravdu vydařil. Tímto zdravím zvláště kamarády z kolektivek OK2KUB a OK2KZO. Sobotní program pak pokračoval tradiční burzou. Letos jsem neměl v plánu nic nakupovat, a dlouho jsem se toho držel. Nakonec jsem neodolal, a za 40Kč koupil krásnou EH anténu na 14MHz. Po příjezdu domů jsem ji pověsil v ložnici na garnyž (nádherná ozdoba), pustil do ní asi 30W (víc jsem se neodvážil), a zkusil vysílat. Slyšel mě skimmer ES5PC (6dB) a DL2CC (17dB). Dneska jsem ji prohnal na kopci s FT-817 a výsledkem je několik QSO do UA3, OH, G, GM... Myslím že to bude časem na samostatný článek. Trošku větší investice byla do jednopádlové pastičky. Teď k ní ještě udělat elbug.

Na závěr bych chtěl poděkovat Zdeňkovi OK2VMJ a všem pořadatelům za bezvadnou organizaci setkání. Už teď se těším na další Záseku.

Zpravodajství o páté...

Dneska ráno jsem nemohl dospat, a tak jsem si pustil zprávy na ČRO 1 - Radiožurnálu. Nic nového jsem se sice nedozvěděl, ale zato jsem se skvěle pobavil. Záznam zde, případně zde. Doporučuji poslechnout začátek a 2:25.

Nové stránky OK2PYA.

Vítejte na nových stránkách, na nové doméně a na novém webhostingu. Co mě vedlo ke změně, jste se možná dočetli na starých stránkách (pokud jste se na ně dostali). To podstatné, co bylo na původních stránkách, bylo přesunuto sem.
Jediné, co zde nenajdete, je fotogalerie.Myslím, že k tomu lépe poslouží specializované servery, a budu-li mít potřebu vám ukázat nějakou galerii, dám sem na ni odkaz.
Teď k novinkám. Stránky jsou postaveny na redakčním systému Joomla, a budou psány ve stylu blogu. Pokud vás nejvíce zajímá přehled software pro digitální druhy provozu (digimódy), můžete použít adresu www.digimody.ok2pya.cz , odkud budete přesměrováni přímo na přehledný seznam software, tak jak ho znáte. Samozřejmě také můžete použít odkaz z levého menu. Další novinkou je možnost zobrazení v PDF formátu, - ikonka nad každým článkem. K zobrazení PDF vůbec nepotřebujete Adobe Acrobat Reader, jak vám všude vnucují, ale můžete použít daleko rychlejší Foxit Reader. Další možností je přeformátování stránky pro tisk, a zaslání upozornění E-mailem.

Komentáře, - ty byly i na starých stránkách, ale jak víme, byly plné spamu, a tak dochází k omezení. Abyste mohli psát komentáře, musíte nyní vyplnit jméno, e-mailovou adresu a opsat text z obrázku. Vlastně nemusíte, pokud se na těchto stránkách stanete registrovanými čtenáři. Registraci najdete na úvodní stránce, vlevo dole. Stránky se budou dále vyvíjet.Pokud něco nefunguje dle vašich představ, nebo máte nějaké nápady na vylepšení, napište to do komentáře, případně na některý z uvedených kontaktů.


Závěrem prosím webmastery, kteří linkují staré stránky, aby změnili odkaz na http://www.ok2pya.cz
Děkuji.